Op deze pagina komt alle informatie die relevant is voor bewoners van De Wijert en omliggende wijken m.b.t werk aan de weg in zuid Groningen.
–> Druk op 1 van onderstaande linkjes om gelijk naar de desbetreffende informatie te gaan
In het plan voor Aanpak Ring Zuid (Tracébesluit 2014) is een verkeersplein opgenomen bij de Brailleweg. Het verkeersplein heeft de vorm van een ovale rotonde (‘ovonde’) en is nodig om de Brailleweg aan te sluiten op de nieuwe verbindingsweg tussen Brailleweg en Hereweg.
Afbeeldingen Aanpak Ring Zuid
Terug naar Inhoudsopgave
De Vondellaan krijgt een nieuwe inrichting vanwege de aansluiting op de zuidelijke ringweg. De nieuwe aansluiting leidt tot veel extra autoverkeer op de Vondellaan. Om de Vondellaan voor alle verkeersdeelnemers veilig te houden, krijgt de weg tussen de Van Iddekingeweg en de aansluiting bij het Julianaplein een andere inrichting. Zo komt er aan beide zijden van de weg een vrijliggend fietspad. De fietspaden worden gescheiden van de weg door een parkeerstrook en een uitstapstrook. Ook komen er veilige oversteekplekken voor voetgangers. De Vondellaan wordt tijdens de werkzaamheden in delen afgesloten voor verkeer. Lees meer hieronder of in dit artikel
In eerdere berichtgeving over de werkzaamheden hebben we aangegeven dat het deel van de Vondellaan tussen de Brailleweg en de rotonde bij de Van Iddekingeweg op 18 september 2023 weer open gaat voor bewoners. Helaas hebben de werkzaamheden vertraging opgelopen en halen we deze planning niet.
BEWONERSBRIEF Busvervoer tijdens werkzaamheden Vondellaan
BEWONERSBRIEF 3e fase Vondellaan + informatiebijeenkomst
BEWONERSBRIEF Bereikbaarheid Vondelflat
De plattegrond hieronder laat de nieuwe inrichting zien van het noordelijke deel van de Vondellaan, bij het Gomarus College. In dit deel van de Vondellaan is het fietspad aan de westzijde bedoeld voor fietsers in twee richtingen. Fietsers die vanuit de Van Lenneplaan komen en richting het centrum rijden, hoeven dan niet twee keer over te steken. Ze kunnen aan de westzijde van de Vondellaan blijven fietsen.Ter hoogte van de Henriëtte Roland Holststraat komt een oversteekplaats met verkeerslichten. Hier kunnen onder andere de vele scholieren veilig oversteken. Wanneer deze overgang klaar is blijft hij tijdens de rest van de werkzaamheden aan de Vondellaan OPEN voor fiets en voetgangers.
In eerdere berichtgeving over de werkzaamheden hebben we aangegeven dat het deel van de Vondellaan tussen de Brailleweg en de rotonde bij de Van Iddekingeweg op 18 september 2023 weer open gaat voor bewoners. Helaas hebben de werkzaamheden vertraging opgelopen en halen we deze planning niet.
De plattegrond hieronder laat zien hoe de rotonde van de Vondellaan met de Van Iddekingeweg wordt ingericht. Ook op de rotonde met de Van Iddekingeweg komen vrijliggende fietspaden. Dit verbetert de veiligheid van fietsers en bevordert ook de doorstroming van het autoverkeer.
Voor het zuidelijke deel van de Vondellaan – het deel ten zuiden van de Van Iddekingeweg – worden minder ingrijpende maatregelen getroffen. Hier neemt het verkeer ook wel toe, maar veel minder sterk. Direct ten zuiden van de rotonde met de Van Iddekingeweg komen ook nog vrijliggende fietspaden. Dat is vooral veiliger ter hoogte van de bushalte. Fietsers hoeven dan niet meer over de rijbaan te fietsen om de bussen heen.
Ter hoogte van de P. C. Hooftlaan komen oversteekplaatsen met een vluchtheuvels. Zo kunnen voetgangers en fietsers de weg in twee keer oversteken. In het midden kunnen ze even veilig wachten.
Meer over de Vondellaan lees je op deelprojectpagina Herinrichting Vondellaan.
Terug naar Inhoudsopgave
(Aankomende) fietsafsluitingen in omgeving van De Wijert op een rijtje.
BEWONERSBRIEF Busvervoer tijdens werkzaamheden Vondellaan
Meer informatie over de werkzaamheden
In de laatste fase wordt gewerkt aan de zuidelijke rijbaan van Ring Noord, vanaf Selwerd tot aan het viaduct over de N361. Tot vrijdag 6 oktober 22.00 uur is de toerit vanaf Selwerd naar Ring Noord dicht. Daarnaast zijn toe- en afrit De Hoogte (9) en afrit 8 Lauwersoog afgesloten.
Toekomstige overzichten
Terug naar Inhoudsopgave
Zo komt paneel voor paneel de hele afbeelding te voorschijn. In dit geval is dat een eeuwenoude plattegrond van stad en ommeland, waarbij het oosten boven ligt. Helemaal links komt de stad Groningen. Wil je de hele afbeelding zien, dan moet je nog even geduld hebben. Op 4 september gaat de fietsvallei weer open.
Ze werken hard door en de vorderingen zijn in dit fotoalbum goed te zien! Rijkswaterstaat voert regelmatig inspectievluchten uit. Ze maken tijdens deze inspectievluchten ook foto’s van het project. Van deelgebied West tot deelgebied Oost zie je de omgeving snel veranderen. In dit fotoalbum zie je de werkzaamheden vanuit de lucht. Vlieg mee langs o.a. het Vrijheidsplein, het Julianaplein en de verdiepte ligging.
De werkzaamheden aan de Papiermolentunnel zijn afgerond. De tunnel gaat maandag 5 juni om 11.00 uur open voor fietsers en voetgangers. De tunnel verbindt de Rivierenbuurt (Merwedestraat) met openluchtzwembad De Papiermolen en de zuidzijde van de stad.
De nieuwe tunnel gaat niet alleen onder de zuidelijke ringweg door, maar ook onder de toekomstige verbindingsweg tussen Hereweg en Brailleweg. De tunnel wordt daarmee een stuk langer. De nieuwe fietstunnel komt lager te liggen dan de oude fietstunnel. Om deze reden komt ook het kruispunt Maaslaan-Merwederstraat lager te liggen. Hierdoor ontstaat hoogteverschil tussen de stoep en de straten. De bouw van de de nieuwe Papiermolentunnel heeft bijna twee jaar geduurd en is begonnen in november 2021.
Kunstwerk in Papiermolentunnel zorgt voor extra uitstraling
Om de nieuwe Papiermolentunnel een bijzondere uitstraling te geven voor voetgangers en fietsers, is aan verschillende kunstenaars gevraagd een ontwerp te maken voor kunst aan de binnenzijde. Uiteindelijk is gekozen voor het ontwerp van Hadassah Emmerich. Zij ontwierp voor de Papiermolentunnel een reeks van kleurrijke landschappen, aan beide wanden zes. De landschapsscènes zijn ongeveer 11 meter breed en worden van elkaar gescheiden door gekleurde stroken. Dit doorbreekt het langgerekte karakter van de wanden.
Van voetgangersbrug naar fietstunnel
In het Tracébesluit over de zuidelijke ringweg van 2014 was deze nieuwe fietstunnel nog niet opgenomen. Toen werd nog gedacht aan een voetgangersbrug over de ringweg heen. Mede dankzij de inzet van buurtbewoners is er een aangepast plan gemaakt. De voetgangersbrug is hierin geschrapt en daarmee is het plan voor een langere en lagere fietstunnel werkelijkheid geworden.
Meer foto’s van de opening vind je hier
Streetart Maaslaan en Papiermolentunnel
Na het heropenen van de Muntingbrug is er meer goed nieuws voor fietsers in de buurt van het Noord-Willemskanaal. De onderdoorgang voor fietsers bij de Julianabrug, bij roeivereniging Gyas, gaat op maandag 5 juni ook weer open. Vanaf dan kunnen fietsers weer langs de westzijde van het kanaal rijden en hoeven ze niet meer via bijvoorbeeld de Paterswoldseweg.
Fietsers daarentegen kunnen niet meer in 1 rechte lijn doorfietsen. Ze moeten oversteken bij de Muntingbrug over het water of vanaf 5 juni via de papiermolentunnel
De nieuwe oprit geeft het verkeer vanuit de wijk De Wijert en vanaf het centrum/NS-station een nieuwe mogelijkheid om op de ringweg te komen. Hij is bereikbaar vanaf de Vondellaan (verkeer uit De Wijert) en vanaf de Brailleweg (NS-station en centrum). Ook is het dan weer mogelijk om vanuit het centrum weer in De Wijert te komen via de Vondellaan.
Antwoord op de vraag: waarom kan je van afrit bij Brailleweg niet rechtsaf naar Vondellaan?
De fietsroute langs het Noord-Willemskanaal is onder andere belangrijk voor scholieren. Je fietst onder de A28 door, zodat je niet de op- en afrit van de A28 over hoeft te steken. Op het meest noordelijke deel van de Vondellaan wordt het fietspad aan de westzijde nog geschikt voor tweerichtingsverkeer. Als je vanuit de Van Lenneplaan en de Van Schendelstraat richting de binnenstad fietst, kun je aan de westzijde blijven rijden. Daardoor hoef je de Vondellaan niet twee keer over te steken. Meer info
Foto: Raymond Bos
Eindsituatie ( Website Aanpak Ring Zuid)
De nieuwe afrit voor verkeer vanaf Hoogkerk/Drachten naar de westelijke ringweg gaat open op 7 juli. De auto’s komen via deze nieuwe afrit direct uit op het Vrijheidsplein. Ze hoeven dan niet meer gebruik te maken van de dubbele rotonde bij Corpus den Hoorn/Stadspark. Het verkeer is op deze manier sneller bij de westelijke ringweg en de rotonde wordt rustiger. Meer info
In de zomervakantie zijn er verschillende werkzaamheden bij de A28. Zo zijn we bezig met de aanleg van de nieuwe oprit vanaf de Vondellaan naar de zuidelijke ringweg. Dit geeft het verkeer vanuit de wijk De Wijert en vanaf het centrum/NS-station een nieuwe mogelijkheid om op de ringweg te komen.
Terug naar Inhoudsopgave